Hokejová reprezentace České republiky

Národní hokejový tým České republiky – Česká hokejová reprezentace – patří mezi jeden z nejúspěšnějších národních hokejových týmů na světě. Česká hokejová reprezentace vznikla po rozpadu Československa a aktuálně je členem takzvané “Velké šestky” (Big Six) – neoficiální skupiny ze šesti nejsilnějších hokejových mužstev ve světě, spolu s Kanadou, Finskem, Ruskem, Švédskem a Spojenými  státy. Dle statistik má Česká republika oficiálně celkem přes sedmdesát tisíc hráčů zapojených do organizovaného hokeje, což činí téměř 1% všech obyvatel Česka.

mistri-z-vidne-2005Národní hokejový tým ČR řídí Český svaz ledního hokeje (ČSLH). Organizace, zastřešující lední hokej v České republice, vysílá k mezinárodním zápasům českou hokejovou reprezentaci. Podle se Český svaz ledního hokeje skládá ze sedmi orgánů. V rámci ČSLH také momentálně působí 13 odborných komisí: arbitrážní, disciplinární, veteránská, rozhodčích, brankářská, smírčí, mládeže, ženského hokeje, sportovnětechnická, lékařská, ekonomická, marketingová a trenérskometodická.

Největší úspěch čeští hokejisti slavili v roce 1998, kdy česká hokejová reprezentace vyhrála zlatou medaili zimních olympijských her v Naganu. O Naganu se mluvilo jako o “turnaji století” už jen proto, že Mezinárodní olympijský výbor se dohodl s IIHF a NHL o přerušení obou ligových soutěží, aby se olympijského turnaje mohli zúčastnit všichni nejlepší hokejisté planety. Český tým v té době vedl kouč Ivan Hlinka, který do reprezentace zařadil nejméně hráčů z NHL, vytvořil však neuvěřitelně silný a schopný tým. Kapitánskou rolí byl pověřen Vladimír Růžička, v brance působil Dominik Hašek a neobešlo se ani bez hvězdného Jaromíra Jágra, který v té době byl ve svých nejlepších letech.

Na úspěch v Naganu český tým dále navázal ve třech následujících letech. Česká republika vyhrála 3 zlaté medaile na mistrovství světa v letech 1999-2001. Avšak v dalších tři letech se český tým nedočkal žádné medaile na mistrovství světa. Dokonce ani na mistrovství světa v roce 2004, které se konalo v Praze a Ostravě, česká reprezentace neslávila úspěch. Bod zlomu nastal v roce 2005, kdy Češi získali na mistrovství zlato. Rok 2005 byl též vyjímečný tím, že kvůli vyjímce, kterou udělilo NHL, se všichni hráči NHL mohli zúčastnit mistrovství.

Na zimních olympijských hrách v roce 2006 český národní tým vyhrál bronzovou medaili po porážce Ruska 3-0 v zápasu o bronz. V roce 2006 následoval další úspěch, a to stříbro na mistrovství světa v ledním hokeji, kde Česká republika tenkrát nezvládla porazit  Švédsko. Největším úspěchem v následujících letech se stala zlatá medaile mistrovství světa v roce 2010 v Německu.

V roce 2015 se uskutečnil návrat mistrovství světa do ČR. Celá Česká republika – nejen Praha a Ostrava, kde se odehrávaly zápasy  – žila ledním hokejem a samozřejmě se mluvilo i o velké šanci českého mužstva na výhru na domácí půdě. Turnaje se tenkrát zúčastnilo celkem 16 týmů, 14 nejlepších týmů z minulého mistrovství světa a 2 postupující z minulého ročníku skupiny A divize 1 – Rakousko a Slovinsko. Česká republika se zařadila do skupiny A společně se Švédskem, Kanadou, Švýcarskem, Lotyšskem, Francii, Německem a Rakouskem. Po odehrání všech zápasů ve skupině se česká reprezentace umístila na třetí místo ve skupině s 15 body. Během finálního zápasu o bronz se český tým utkal se Spojenými státy, zápas však skončil porážkou Česka s výsledkem 0-3.