Jaromír Jágr

Sportovní kariéra v NHL

Jaromír Jágr (narozený 15. Února 1972) je českým hokejovým útočníkem, který za léta své kariéry v profesionálním sportu získal mezinárodní uznání. Jágr byl prvním československým hráčem v NHL, který byl draftován týmem Pittsburgh Penguins v roce 1990 hned po spadu železné opony. Otec Jardy Jágra byl původně proti stěhování mladého – v té době 18-letého – hokejisty do zámoří, nicméně na poslední chvíli povolil, a Jaromír Jágr se tak připojil k týmu “Tučňáků” Pittsburgh Penguins. V té době o Jardu ml velký zájem i skaut týmu Philadelphia Flyers, rozhodnutí však padlo ve prospěch jiného hráče Mike Ricciho.

Apr 4, 2016; Toronto, Ontario, CAN; Florida Panthers forward Jaromir Jagr (68) skates against the Toronto Maple Leafs at the Air Canada Centre. Florida defeated Toronto 4-3. Mandatory Credit: John E. Sokolowski-USA TODAY Sports

Apr 4, 2016; Toronto, Ontario, CAN; Florida Panthers forward Jaromir Jagr (68) skates against the Toronto Maple Leafs at the Air Canada Centre. Florida defeated Toronto 4-3. Mandatory Credit: John E. Sokolowski-USA TODAY Sports

Ve dvou po sobě jdoucích letech 1991 a 1992 “Tučňáci” vyhrali Stanley Cup a Jarda Jágr, který vstřelil bránku ve finálovém utkání Stanley Cup, se tak stal nejmladším hráčem v historii NHL, jenž ve finálovém zápase předvedl tak obdivuhodný výkon.

V sezóně 1994/1995 Jaromír Jágr vyhrál trofej jako nejlepší hráč dle kanadského systému bodování. V další sezóně se Jágr postárál o nový rekord – rekordní počet kanadských bodů získaných evropským hráčem. Rekord Jágra z roku 1996 – 149 bodů, 62 gólů a 87 asistencí – je dosávadním maximem sportovní kariéry Jaromíra Jágra. Za největší úspěch v kariéře Jágra se však považuje jeho nadlidský výkon na zimních olmypijských hrách v Naganu v roce 1998, kdy Jágr dovedl českou hokejovou reprezentaci k vytouženým zlatým medailím.

Za léta působení v zámořské NHL Jaromír Jágr vystřídal několik týmů: Washington Capitals, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Dallas Stars, Boston Bruins a New Jersey Devils. V každém týmu stravil od 1 roku do 4 let a několik let také hrál v KHL za ruský tým Avantgard Omsk. Ligu NHL Jaromír Jágr opustil v roce 2008 jako nejproduktivnější evropský hráč v jejích dějinách.

Jaromír Jágr v České reprezentaci

Kariéra Jaromíra Jágra v české hokejové reprezentaci začala o rok dříve než jeho kariéra v NHL, a to 2. listopadu 1989, kdy se Jarda poprvé zúčastnil přátelského utkání proti SSSR. Za samostatný český národní tým Jaromír Jágr poprvé hral v roce 1994 na Mistrovství světa v Itálii, na nějž se dostal po vyřazení z play off NHL se spoluhráčem z Pittsburgh Penguins Martinem Strakou. Přítomnost Jágra se bohužel neprojevila na celkovém výkonu a české mužstvo bylo vyřazeno z turnaje po prohře ve čtvrfinále s Kanadou.

V roce 1998 se Jaromír Jágr zúčastnil zimních olympijských her v japonském Naganu. Jednálo se o jedinečnou historickou příležitost, jelikož díky přerušení soutěže NHL v Naganu hrály nejlepší hokejové týmy jednotlivých zemí. Česká republika také představila svůj nejsilnější tým v čele s Jaromírem Jágrem a ve finále přivezla domu těžce vybojované zláto. Na Olympijských hrách v roce 2002 v americkém Salt Lake City Českou republiku vyřadilo ve  čtvrtfinále Rusko. Stejného soupeře měla česká reprezentace i ve čtvrtfinále Mistrovství světa ve Švédsku 2002, kde český tým byl opět vyřazen poražkou.

Za své neuvěřitelné sportovní výkony v roce 2010 Jágr převzal z rukou prezidenta ČR medaili Za zásluhy o stát v oblasti sportu a stal se tak čtvrtým hokejistou v historii, jemuž byla medaile udělena.