Mistrovství světa v ČR

V roce 2004 Česká republika se stala arénou pro 68. Mistrovství světa v ledním hokeji. Turnaj se uskutečnila ve dnech od 24. dubna do 9. května 2004 v Praze a Ostravě. V pražské Sazka aréně s kapacitou přes 17 tisíc diváků se odehrávaly zápasy skupin A a D. ČEZ aréna v Ostravě (kapacita 10 tisíc diváků) se stala domovem pro zápasy skupin B a C.

Dle losování ve skupině A se setkaly hokejové týmy 4 zemí: Česka, Lotyšska, Německa a Kazachstánu. Česká republika se v průběhu turnaje vedla velmi dobře a ve své skupině skončila na prvním místě. Na druhém a třetím se stejným počtem bodů se umístily Lotyšsko a Německo. Kazachstán, který ve tři zápasech utrpěl tři porážky, skončil na posledním čtvrtém místě.

img_c043bb-71a31d-9a58a8-ba2064-283bf6-d48d13Skupina B, jejíž zápasy probíhaly v Ostravě, zahrnovala Slovensko, Finsko, Spojené státy a Ukrajinu. Nejlepším výsledkem ve skupině se mohlo pochlubit Slovensko s výsledkem 5 bodů, na druhé místo se probojovalo Finsko, třetí pak byly Spojené státy.

Skupinu C tvořily 4 týmy ze Švédska, Ruska, Dánska a Japonska. Nebylo překvapením, že Japonsko skončilo na posledním místě ve skupině. Mezi dalšími tři soupeři se však odehrála náročná bitva, v jejíž výsledku se nejlépe umístilo Švédsko, za nim Rusko a na třetím místě skupiny C bylo Dánsko.

Nakonec poslední skupina D se skládala z Kanady, Rakouska, Švýcarska a Francie. Opět nikoho nepřekvapil neúspěch Francie, která nepostoupila ze skupiny. Kanada, Rakousko a Švýcarsko však vedly poměrně rovný souboj, jejímž vítězem se stala Kanada.

V osmifinálových zápasech se český tým vedl nejlépe a do semifinále postoupil s největším počtem bodů (10 bodů). Druhým nejlepším byl tým Kanady se 7 body. Ve druhé skupině se o první příčku podílely týmy Slovenska a Švédska s 8 body.

Ve čtvrtfinále se setkaly Švédsko a Lotyšsko (4:1), Česko a Spojené státy (2:3), Kanada a Finsko (5:4), Slovensko a Švýcarsko (3:1). Česká republika ani Finsko tak bohužel nepostoupily do semifinále, kde porovnávaly síly Slovensko – Kanada a USA – Švédsko. Zlato z mistrovství světa si odvezla Kanada, stříbrnou medaili získal tým Švédska a bronz si přivezly domu hokejisté Spojených států.

Mistrovství světa v hokeji se znovu vrátilo do Česka v roce 2015. Turnaj se znovu odehrával v Praze a Ostravě, kde se uskutečnily zápasy skupin A a B. Skupina A se skládala z 8 týmů: Švédsko, Kanada, Česko, Švýcarsko, Lotyšsko, Francie, Německo a Rakousko. Ve skupině B se střetlo dalších 8 hokejových družstev: Finsko, USA, Rusko, Norsko, Slovensko, Bělorusko, Dánsko, Slovinsko.

Mistrovství světa v hokeji 2015 překonalo návštěvnický rekord – na 64 zápasech jej navštívilo 741 690 diváků. Během šampionátů se uskutečnil rekordní počet sazek na výsledky zápasů. Všichni hokejové nadšenci se i nyní mohou podívat na stránky pořadatele (www.promotionalbonuscode.com) a zjistit co nejvíce info o systému sazek. Maskotem turnaje byla vybrana večerníčková dvojice Bob a Bobek, jež se objevila na marketingové a reklamní produkci.

První souboje nejlepších hokejových týmů světa se odehraly začátkem května 2015. Z obou skupin A a B do osmifinále postoupilo celkem 8 nejvýkonnějších týmů: Kanada, Švédsko, Česko, Švýcarsko, USA, Finsko, Rusko a Bělorusko. Po náročných zápasech se v semifinále setkaly Kanada – Česko (4:2) a USA – Rusko (0:4). Česká republika bohužel nezvládla zápas o třetí místo proti Spojeným státům. Vítězem šampionatu se stala Kanada, která porazila Rusko s obdivuhodným výsledkem 6:1.