Největší úspěchy české hokejové reprezentace

Zlato na ZOH v Naganu

Zimní olympijské hry v japonském Naganu se navždy zapsály do dejin českého sportu. O hokejovém turnaji v Naganu v roce 1998 se mluvilo jako o “turnaji století”. Především z toho důvodu, že díky dohodě mezi Mezinárodním olympijským výborem a vedením dvou hlavních hokejových soutěží – NHL a IIHF – obě ligové soutěže byly přerušeny. Tím pádem turnaje v Naganu se mohli zúčastnit ty nejlpší hokejisté z celého světa. Díky opatření Mezinárodního olympijského výboru k olympijskému hokejovému turnaji se připojil i Jaromír Jágr, jenž byl ve svých nejlepších letech a také toužil odčinit Světový pohar 1996.

img_51b69f-2c7ec9-cb9d90-d4a8cc-7147b9-e11aedIvan Hlinka, jenž koučoval český národní tým v době ZOH v Naganu, do reprezentace zařadil nejméně hráčů z NHL v porovnání s týmy soupeřů. Skutečný poměr byl 11 hráčů z NHL proti 12 hráčům z Evropy, všichni se však skvěle sládili během pouhých 3 tréninků. Pozice kapitána se ujál zkušený Vladimír Růžička. V brance českého týmu působil Dominik Hašek, jenž byl ve své nejlepší formě v porovnání se 120 soupeři ze zámoří.

Všechno začalo v pátek 13.února, nehledě na pochybné datum český tým slavil úspěch hned první den. V důležité první bitvě Češi porazili Finsko 3:0. Ani v následujícím zápase proti Kazachstánu neměl český národní tým žádný problém. Poražka od Ruska však Čechy poslala do čtvrtfinále proti Američanům. Brankář Čechů Hašek předvedl téměř nadlidský výkon a Američané tak měli štěstí pouze jednou. Zápas skončil vitězstvím českého týmu 4:1.

V semifinále Českou republiku čekal další náročný soupeř – Kanada. Hvězdný kanadský tým si však nevěděl rady s Haškem, Dominik vychýtal i nájezdy a Češi znovu slávili vítězství. Zbýval už jen jeden soupeř a jeden zápas: ve finále ZOH se Česká republika utkála s Ruskem. Ve finálové bitvě dlouho nepadla žádná trefa, až to na 49.minutě zlomil Petr Svoboda. Český národní tým zvítězil 1:0 a dobyl vytoužené olympijské zlato.

Světový šampionát v Německu 2010

Začátkem května 2010 český hokejový tým skončil na druhém místě v turnaji pod názvem Švédské hry. Jednálo se o poslední “rozcvičku” před Mistrovstvím světa v Německu, jíž využili oba reprezentační brankáři Ondřej Pavelec a Tomáš Vokoun. Trenéra českého týmu Vladimíra Růžičku však čekaly perné chvílky. Z účastí na mistrovství světa se omluvilo 25 hráčů z NHL včetně kapitána z olympijského týmu, Patrika Eliáše. Kapitánské role se tak ujál Tomáš Rolinek. Mezi útočníky nechyběla hvězdná jména Červenky a Jágra.

Český tým nastoupil k prvnímu zápasu proti Fráncii v plné síle. Postup českého týmu na mistrovství světa 2010 nebyl úplně hládký. Hned druhý zápas proti Norsku skončil porářžkou, český tým prohral i v prvním kole osmifinále proti Švýcarsku. Štěstí se však konečně usmálo na český národní tým. V klíčovém utkání pro postup do čtvrtfinále Češi bez větších potíží porazili Lotyšsko 3:1. Ve čtvrtfinále na český tým čekal silný soupeř z Finska. Výsledek náročného zápasu rozhodovaly nájezdy a Česko opět slavilo vítězství 2:1.

V semifinále proti Švédsku český národní tým dokázal nemožné. Švédové měli během prvních dvou třetin náskok, o výsledku se však znovu rozhodovalo během samostatných nájezdu. Hvězdný český tým nezklámal a postoupil do finále proti Rusku. Během finálového zápasu s Ruskem padl nejrychlejší gól turnaje – na 20 vteřině skóroval Jakub Klepiš. Rusko předvedlo docela agresivní hru, v jednu chvíli český tým čelil přesilovce 6 na 3. V posledních minutách zápasu však ruský tým rezignoval a Češi mohli slavit. Po pěti letech Česká republika získala zlato!